Доброго дня день, мої шановні читачі.
Наступив перший день осені, а з ним і коливання атмофсферного тиску, про які так добре знають гіпертоніки та гіпотоніки. Бо для них це справжні гойдалки тиску. Тому сьогодні поговоримо про те, як запобігти перепадам тиску. Та чому саме перепади тиску переносяться нами так погано (а не падіння тиску, як багато з нас думають).
Які скарги найчастіше зустрічаються на прйомі у кардіолога? Підвищений тиск? Ні, я би дала цій проблемі друге місце. А на перше місце заслуговую, на мій погляд, перепади тиску. Часто люди, самі того не розуміючи, загоняють себе у своєрідні «гойдалки» тиску. То вгору, то вниз. Як це відбувається? Давайте розберемо.
Для початку, давайте обговоримо той факт, що коливання тиску та пульсу – то цілком нормально. Тиск та пульс змінюються у нас практично кожну хвилину. В залежності від того, що ми робимо, думаємо, говоримо, відчуваємо ц в цей момент. Та щодня – в залежності від атмосферного тиску. Тиск може, наприклад, знижуватись, якщо ми поїли та відпочиваємо, слухаємо приємну музику, гуляємо на природі. Або підвищуватись, якщо ми стресуємо, займаємося спортом, запізнюємося чи нас викликали раптово до начальника, і це не обіцяє нічого доброго. Такі зміни нам надзвичайно корисні, бо допомагають прилаштуватись до процесів у нашому тілі, що відбуваються прямо зараз. Але в гіпертоніків такі підвищення тиску мають надмірний характер, саме тому ми рекомендуємо їм щоденний прийом антигіпертензивних препаратів. У гіпертоніка тиск може підвищитись від стількох причин – стрес, фізичне навантаження, кава, неприємні думки, атмосферний перепад магнітна буря… Правильно підібрані антигіпертензивні препарати за умови їх регулярного, щоденного ( а не при підвищеннях, бо ж вони накопичується у нас в організмі тижнями) прийому будуть обмежувати надлишкове підвищення артеріального тиску в різних ситуаціях, зберігаючи наші судинки неушкодженими, а на охороняючи від інфарктів та інсультів..
Величезне значення для нашого артеріального тиску має рівень атмосферного тиску. Наш організм вміє пристосовуватись до перепадів атмосферного тиску. Якщо він підвищується – тиск трохи підвищується, щоб зберегти наші судинки. Якщо знижується – то і наш тиск знижується, із цією ж метою. Якби природа не подарувала нм такий захисний механізм – під час різкого перепаду погоди, наші судинки могли б просто розірватися. Але і тут гіпертоніки реагують надмірно. На звичайну переміну погоди вони реагують значним стрибком тиску.А гіпотніки можуть, навпаки, ще більше знизити свій тиск. Що, в принципі, безпечно, але дуже неприємно для них. Правильно підібрані антигіпертензивні препарати у гіпертоніків і в цьому випадку збережуть від біди.Сподіваюсь, тепер всі ми зрозуміли, що коливання артеріального тиску мають захисний характер та є нормою, але у гіпертоніків потребують корекції.
Тепер давайте запам'ятаємо, що наші судинки реагують особливо болісно саме на різкі перепади тиску. Та на незвичні цифри тиску, до яких не пристосувалися. Саме тому на початку лікування пацієнт може відчувати погіршення стану – ліки починають діяти, тиск стає незвичним, може виникати слабкість, відсутність сил та енергії, головокружіння тощо. Але це не означає, що тиск «не підходить» пацієнту. Або він «поганий». Це означає, що він не звичний. Лікар обов'язково має попередити Вас, що таке можливе, але пройде протягом 2-3 тижнів. Саме стільки часу потріно судинкам, щоб « перепрограмуватись» на новий тиск. Через деякий час судини адаптуються, і Ви будете себе прекрасно почувати при новому, нормальному тиску. Саме тому і не можна різко знижувати тиск при лікуванні гіпертонічного кризу. Не більше, ніж на 40 мм рт ст, а потім треба почекати. Все це відбувається тому, що саме перепади тиску є неприємними та небезпечними. Перепади зводять з розуму наші судини, призводять як к тимчасовому погіршення самопочуття (головний біль, головокружіння тощо), так і до хронічних порушень , які вже можуть турбувати при будь якому тиску (шум у вухах, наприклад). Тоді пацієнти ходять від одного спеціаліста до іншого – від кардіолога до невролога, від невролога до ЛОРа, але покращень не наступає.
Що далі? Треба усвідомити, що періодичне зниження тиску навіть у самих злосних гіпертоніків – це нормально (ми живемо в атмосфері). Це не страшно та безпечно. Але величезне значення має, з якого тиску відбувається зниження. Якщо у Вас тиск пр переміні погоди знизився з 120\70 на 90\60 то одна справа, ви можете це і не помітити. А якщо з 150\90, то вже можете не встати з ліжка через головний біль чи слабкість. Отже, якщо ви підтримуєте свій тиск в нормі, то такі перепади пройдуть непомітно. А якщо не лікуєте гіпертонію щодня, то будете погано почуватись при кожному перепаді погоди чи магнітній бурі.
Тепер давайте розбиратись, звідки беруться «гойдалки» тиску. Є гіпертоніки, які лікуються таким чином. Вони міряють тиск та вирішують, яку дозу препарату прийняти. Вони можуть не прийняти таблетку, якщо тиск низький (а ми пам'ятаємо, що це може бути при зниженні атмосферного тиску) або прийняти половинку. Але ми розуміємо, що через деякий час атмосферний тиск підніметься, а діюча речовина виведеться, і буде гіпертонічний криз. Що зробить тоді пацієнт? Правильно, нап'ється купу ліків, щоб знизити. На завтра тиск знову низький. Гойдалка вгору- гойдалка вниз.
Чому гіпертоніки так чинять? Тому що лікар при призначенні лікування не пояснив їм важливу річ. Антигіпертензивні препарати не знижують тиск, а попереджають його підвищення. Тому , навіть якщо тиск невисокий або нормальний, треба випити свою дозу препарату та не боятись. Інакше гойдалки ніколи не спиняться, а стан буде все гірший. Не забувайте, що цільові цифри тиску – нижче., ніж 130\80, незалежно від віку. Якщо ж ви довго ходили з високим тиском, то незабувайте дати судинам час звикнути та спробуйте із своїм лікарем поступово, в декілька етапів нормалізувати тиск (крок 3-4 тижні).
А ви вже відчули на собі подібні «гойдалки»? Напишіть в коментарях.
А я не втомлююсь вам нагадувати , що …
ПРОФІЛАКТИКА або ЛІКУВАНН? РОБИ ВСЕ ВЧАСНО!