Найчастіше пацієнт проводить на прийомі у лікаря 15-30 хвилин. Це стосується як державних, так і приватних клінік. Більше часу лікар приділити пацієнту не може, В державній поліклініці це зумовлено величезним потоком пацієнтів, первантаженістю лікарів. В приватних – необхідністю рахувати гроші. Але навіть 30 хвилин на консультацію катастрофічно мало. Чому? Давайте розбиратись.
Консультація має бути ефективною. Що я маю на увазі? По-перше, лікар має розібратися в усіх деталях, врахувати всі супутні фактори, побачити організм в цілому, а не окрему його частинку. Щоб не було , як в тому анекдоті – я лікар по правому оку, з питань лівого в сусідній кабінет. По -друге, лікар повинен мати достатньо часу, щоб донести до пацієнта величезний пласт інформації. Бо, навіть за умови вірно поставленого діагнозу та правильно призначеного лікування, ефективність консультації буде дорівнювати нулю, якщо пацієнт не зрозуміє, що з ним, чому потрібно приймати пігулки чи робити вправи, чим небезпечна відмова від лікування та те, що лікування безпечне.
Моя консультація триває 1 годину (первинна). Чому?
Давате я вам розповім, що має встигнути лікар за цю годину.
1. Ретельно зібрати анмнез. Важливо не тільки, що турбує пацієнта на даний момент. Важливо, чим він хворів раніше (навіть в дитинстві), які були операції, чи є алергія на медикаменти, чим хворіли родичі, чи є шкідливі чи корисні звички. Вся ця інформація є необхідною, щоб вірно встановити діагноз, призначити лікування та надати рекомендації щодо корекції способу життя, а також уникнути побічних дій ліків та негативного впливу лікування на інші органи та системи . Щоб не було так, що ми одне лікуємо, а інше псуємо.
2. Ретельно оглянути пацієнта, поміряти вагу, зріст, об'єм талії, тиск, пульс, вислухати легені та серце…. Невеличкий висип, припухлісь суглобу, розширення вен , набряки, різниця тиску на обидвох руках та багато іншого може вплинути на діагноз та лікування. Ми лікуємо весь організм в цілому, а не окрему його частину.
3. Уважно вивчити всю медичну доекументацію пацієнта – виписки, аналізи, заключення інших спеціалістів, обстеження, що колись проводилися. Це дорогоцінна інформація, важливо нічого не втратити.
4. Призначити план обстеження (аналізи, інструментальна діагностика). При цьому важливо не тільки те, що потрібно зробити в найближчий час. Я вважаю, що пацієнт має знати, що робити через рік або два, як часто перевіряти певні показники і тд. Бо стан може покращитись,, і пацієнт забуде перевірити необхідне, що може призвести до загострення чи поглиблення проблеми. Важливо не запустити будь яку хворобу, щоб потім не мати справу із віддаленими ускладеннями. Деякі проблеми можуть роками не турбувати пацієнта, але проявитися грізними ускладненнями через роки.
5. Призначити лікування та донести до пацієнта його безпечність, необхідність, особливості прийому ліків та можливі реакції, тривалість лікування, наслідки відмови від лікування тощо. Якщо пацієнт виходить з кабінету лікаря із думкою, що ці таблетки мають просто змінити одні цифри в його показниках на інші, то навряд чи він буде суворо дотримуватись рекомендацій. Якщо ж він покине кабінет лікаря із розумінням, що призначене лікування допоможе запобігти інфаркту чи інсульту через 5-10 років, інвалідності чи скороченню тривалості життя – він буде старанно дотримуватись рекомендацій, щоб зберегти щось цінне у своєму житті. Активне життя, час на спілкування із дітьми, можливість доглядати онуків чи мандрувати в свої найкращі роки. Чи просто встигнути насолодитись тим, що будував все життя. У кожного свої цінності, і своєчасне лікування або профілактика допомогають зберегти саме їх, а не змінити одні показники тиску на інші чи покращити аналізи.
6. Обговорити із пацієнтом не тільки медикаментозне лікування, але й необхідність зміни способу життя. Що можна їсти, а що не варто, яку мати талію, скільки гуляти, як безпечно займатись споротом… Ми знаємо, що спосіб життя – то 50% відсотків здоров'я, як про це не поговорити?
7. Скласти план профілактики на наступні роки. Профілактика не менш важлива, аніж лікування. Чи не так?
8. Направити до інших спеціалістів, щоб комплексно вирішити всі проблеми із здоров'ям. Я завжди направляю до конкретних, перевірених лікарів, даю їх телефони та можливість сказати, що я направляю. Це важливо, на мій погляд.
9. Призначити наступну зустріч, пояснити, чому вона важлива і що необхідно мати при собі, щоб вона була ефективною.
10. Обговорити, як пацієнту зв'язатися із лікарем в разі виникнення невідкладних запитань. Інакше, при виникненні будь-яких труднощів, пацієнт може просто кинути лікування, що зводить на нуль всі зусилля лікаря.
11. А тепер – саме важливе. Все це має бути в роздрукованому вигляді в руках пацієнта, коли він виходить з кабінету лікаря. При чому, рекомендації мають бути викладені чітко, по пунктах, зрозумілою пацієнтам мовою. Бо 75% відсотків інформації, що ви з лікарем обговорили, вилетить у вас із голови раніше, ніж ви доберетесь додому. Тому ви маєте знати, де шукати всю цю інформацію в заключенні лікаря, а заключення має бути зрозумілим.
Як все це встигнути за 15 чи навіть 30 хвилин? Вірно, ніяк. Тому я впевнена, що первинна консультація має тривати не менше години. В більшості клінік це не так, звідси і більшість скарг на те, що лікування не допомагає, звідси недовіра до лікарів та медицини, низька прихільність пацієнтів до лікування та багато інших проблем.
А що ви думаєте з приводу тривалості консультацій лікаря? Напишіть в коментарях.
А наступного разу я розповім, як побудоване моє заключення, що я видаю на руки пацієнтам. Бо ті, хто був в мене вже знають, що воно дуже об'ємне. Це допоможе всім, хто збирається до мене вперше, трошки краще зрозуміти, чого чекати. А також розповім, як зі мною можна зв'язатись тим пацієнтам, що вже були в мене на консультації у разі нагайних запитань.
А я не втомлююсь вам нагадувати, що …
ПРОФІЛАКТИКА або ЛІКУВАННя? РОБИ ВСЕ ВЧАСНО!