Доброго дня, мої шановні читачі.
За вікном вже справжня осінь, з новин дізнаємося щось обнадійливе, тому варто продовжувати молитися за наших захисників та Україну, продовжувати допомагати воїнам та людям, що були змушені покинути свої домівки через війну, але не забувати і про своє власне здоров'я. Щоб на час перемоги були сили та енергія на відбудову нашої прекрасної країни.
Що може принести осінь та стреси? Вірно, гіпертонічний криз. Тому сьогодні поговоримо про те, як не треба поводитись, якщо криз все таки відбувся. А як не допустити криз, читайте, будь ласка, в моїх статтях по гіпертоії або в моїй книзі.
Ми вже не раз обговорювали питання гіпертонії и знаємо, що попередити гіпертонічний криз може щоденний ( в один і той самий час, незалежно від тиску, завжди однакове дозування) прийом правильно підібраних антигіпертензивних препаратів.
А чого ж не можна робити, якщо криз все ж таки має місце? Як собі не нашкодити?
Давайте розберемося.
1. Не можна різко знижувати тиск під час кризу. Різке зниження тиску може значно підвищити ризик інсульту. З моїх нещодавних статей ви вже пам'ятаєте, що наші судинки дуже не люблять різких перепадів тиску. А такий стрибок як, наприклад, гіпертонічний криз180/100, що різко «полікували» , і тиск знизився до 110\70? Таке різке падіння може викликати раптове погіршення кровопостачання головного мозку, навіть справа може дійти до інсульту. Тому знижуємо тиск не більш, ніж на 40 мм рт ст, а потім чекаємо 3-4 години.
2. Не можна ігнорувати раптовий стрибок тиску. Сподіватися, що саме пройде. Не тільки різке зниження тиску може призвести до інсульту. Але й різке підвищення. Гіпертонічний криз , що не лікується, може також ускладнитись інфарктом, кровотечею, нападом аритмії та ще багатьма проблемами. Якщо ви прийняли ліки «на швидку допомогу», а тиск не знизився – обов'язково набирайте 103
3. Не можна додатково приймати всередину ваші щоденні препарати від гіпертонії. Чому варто надавати перевагу препаратам короткої дії (каптопрес, доксазозин, анаприлін, краплі Фармадипін тощо) та приймати їх під язик? Ваші звичні щоденні ліки поволі всмоктуються, починають працювати лише через годину-дві після прийому. По перше, нам не можна так довго чекати. По-друге, відсутність швидкого ефекту призводить до того, що люди за ці 2 години встигають напитися багато чого, а потім воно все одразу починає діяти, призводячи до різкого зниження тиску, що не минає добу. А тут вже дивись пункт 1. Якщо ваш лікар дав дозвіл зв'язатись із ним у невідкладних випадках, а прийом цих препаратів не дав ефекту, напишіть доктору. Можливо, він порекомендує Вам прийняти і щось всередину. Зокрема сечогінне.
4. Якщо криз був досить сильний та не купувався одразу після прийому під язик препарату корокої дії, не можна ігнорувати цей факт. Потрібно одразу записатись на прийом до свого кардіолога, щоб він підкоректував вам схему прийому ліків.
5. Багато з пацієнтів влітку переходять на більш м'яку схему прийому ліків (менша доза або більш м'який препарат) через те, що влітку, під час спеки, тиск часто нижчий, ніж восени чи взимку. Я, в принципі, не маю нічого проти такої схеми, якщо вона узгоджена із лікарем, але вважаю, що не можна лишати її до першого кризу восени. Я рекомендую своїм пацієнтам слідкувати за прогнозом погоди та за тиждень до першого похолодання повернутися до попередньої схеми прийому ліків. Щоб уникнути кризу.
А я бажаю всім перемоги, здоров'я та теплої осені.
Завжди Ваш кардіолог, Анна Солощенко